terapia małżeńska

Na czym polega terapia małżeńska?

Terapia małżeńska przez wiele osób uznawana jest za ostatni możliwy sposób ratowania małżeństwa i wyjścia z rodzinnych opresji i tarapatów, które dotknęły małżonków. Niejednokrotnie powodem wizyty w gabinecie psychoterapeuty jest również brak porozumienia w związku. Co ciekawe, wizyty u specjalisty od jakiegoś czasu cieszą się coraz większą popularnością. O ile jeszcze jakiś czas temu pary były przekonane, że same są w stanie uporać się z kłopotami (zarówno chwilowymi, jak i tymi, które trwają od dłuższego czasu), tak dziś nie widzą w tym żadnego problemu. Na czym polega terapia małżeńska?

Kilka słów o terapii małżeńskiej

Nie ulega wątpliwości, że problemy w związku są czymś zupełnie normalnym. W wielu przypadkach kluczem do sukcesu może okazać się pozbawiona emocji i nerwów szczera rozmowa. Jednak, gdy ta opcja zawiedzie konieczna może okazać się wsparcie doświadczonego specjalisty. Psycholodzy i psychoterapeuci służą pomocną dłonią zarówno podczas wizyt w gabinecie, jak i tych online. Należy pamiętać jednak, że terapia małżeńska będzie skuteczna tylko wtedy, gdy obie strony będą chciały dojść do porozumienia i znaleźć wspólny język. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że odbudowanie relacji bywa zadaniem bardzo pracochłonnym i trudnym. W tym przypadku największym sprzymierzeńcem jest oczywiście czas. 

Kiedy należy udać się na terapię małżeńską?

Kiedy terapia małżeńska jest koniecznością? W tym przypadku wyróżniamy kilka kluczowych czynników: 

  • stosowanie przemocy, 
  • uzależnienie od używek, 
  • choroby psychiczne, 
  • podjęcie decyzji o rozwodzie. 

Koszty terapii małżeńskiej w dużej mierze zależą od ilości spotkań w ciągu tygodnia, a także tego czy pary udają się do gabinetu prywatnego czy decydują się na darmową terapię par na NFZ. Jednak w tym drugim przypadku konieczne jest skierowanie. Bez względu na to, którą formę pomocy wybiorą małżonkowie powinni w tym czasie skupić się na swoich problemach i chęci ich rozwiązania. Bardzo ważna jest tu też cierpliwość i pamiętanie o tym, że… czas leczy rany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *