jedzenie dla niemowlaków

Jakie jedzenie dla niemowlaków zapewni im zdrowie i energię?

Jedzenie dla niemowlaków istotnie różni się od posiłków dla dorosłych. To bardzo specyficzny okres, kiedy ważne jest jeszcze karmienie piersią. Nie należy jednak nastawiać się wyłącznie na pokarm od mamy. Ważne jest również urozmaicenie diety o jak najwięcej witamin i minerałów. Jak należy karmić dziecko w okresie niemowlęcym?

Pokarmy płynne

Jedzenie dla niemowlaków w początkowym okresie nie powinno być nastawione na gryzienie. Ząbki dziecka nie są jeszcze odpowiednio przystosowane do przeżuwania. Odpada zatem większość pokarmów, które zazwyczaj zjada człowiek. Należy wówczas nastawić się na pokarmy płynniejsze. Przede wszystkim na różnego rodzaju kaszki. Należy je wprowadzać około 4 miesiąca od urodzenia.

Bardzo dobrym pomysłem są kaszki ryżowe. Najlepiej stosować je razem z mlekiem, choć równie dobrze może to być woda. Około 5 miesiąca od urodzenia można stosować kaszki glutenowe, o ile dziecko nie jest na nie uczulone. Można to uzgodnić dodatkowo z lekarzem. Tak zwane kaszki wielozbożowe zwłaszcza dobrze smakują z mlekiem, najlepiej bez dodatku cukru czy słodzików.

Przeciery z różnych produktów

Jedzenie dla niemowlaków zaczyna zmieniać się istotnie od 7 miesiąca wzwyż. Dobrym pomysłem jest kupienie blendera, który może zmiksować wiele zdrowych składników. Można wtedy uzyskać wiele zdrowych przecierów. Warto je kupić także w formie gotowej, jeśli ktoś nie ma czasu na gotowanie.

W pewnym wieku warto wprowadzać jak najwięcej warzyw i owoców. Warzywa najlepiej wcześniej ugotować do jak najmiększej postaci, a dopiero potem zmiksować do formy przecieru. Owoce lepiej przygotować w formie surowej, najlepiej jednak jak rozdrabniając je dokładnie nożem. Około 7 miesiąca można już zacząć używać kasz i pieczywa. Świetnym uzupełnieniem mleka może być jogurt naturalny, a także owocowe jogurty. W przypadku tych ostatnich należy jednak uważać na cukier. Jedzenie dla niemowlaków powinno jak najrzadziej opierać się na soli, cukrze czy sztucznych wzmacniaczach smaku. Dzięki naturalnym składnikom zapewni się niemowlakom zdrowie, a także całkiem spory zapas energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *