Kupić kwiaty z bibuły, czy wykonać je samodzielnie?

Kolorowa bibuła to doskonałe tworzywo do wykonywania ozdób za pomocą różnych technik. Ten rodzaj papieru wykorzystywany jest w pracowniach rękodzieła artystycznego, w szkołach podstawowych na lekcjach wychowania plastycznego, przedszkolach i w klubach seniora. Bogactwo barw inspiruje szczególnie do tworzenia różnorodnych kompozycji kwiatowych oraz dekorowania przedmiotów użytkowych metodą decoupage.

Coś dla kreatywnych

W sklepach można kupić gotowe kwiaty z bibuły. Są to dzieła profesjonalnych plastyków, odzwierciedlające wiernie każdy szczegół budowy rośliny. Ustawione we flakonach wyglądają jak żywe. Ale większą satysfakcję daje samodzielne zrobienie dekoracji wielkanocnego stołu albo ozdobienie sali na bal powitania wiosny. Warto też zrobić na prezent elegancką szkatułkę oklejoną za pomocą techniki serwetkowej. Wystarczy dobry pomysł i odpowiedni gatunek bibuły. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tego typu wyrobów papierniczych:

  • gotowe kwiaty z bibuły,
  • bibuła marszczona – gładka lub ze wzorami,
  • krepina,
  • bibuła gładka jednobarwna,
  • bibuła satynowa z motywami roślinnymi.

Od przedszkola do seniora

Najmłodsze dzieciaki robią proste kwiaty z bibuły. Nie muszą to być nawet jakieś konkretne gatunki spotykane w przyrodzie. Wystarczy na miękkiej gładkiej bibułce zarysować kółka, wyciąć je, a potem kilka takich krążków umieścić centralnie na patyczku. Pofalowane krążki tworzą koronę kwiatka. Starsze dzieci są w stanie wykonać bardziej złożone formy z bibuły marszczonej. Jest ona na tyle elastyczna, że da się dowolnie formować płatki i listki. Dla małych artystów z rozwiniętą wyobraźnią dobra jest bibuła marszczona ze wzorami. Tworzą oni kwiaty z bibuły, które są wytworem ich fantazji.

Piękne kwiaty z bibuły wykonują seniorzy w swoich dziennych klubach. Dla nich to nie tylko atrakcyjne zajęcie, ale także ćwiczenie sprawności manualnej. Spod ich palców wychodzą szafirowe krokusy, żółte słoneczniki, czerwone maki i różnobarwne róże. Używają do tego celu krepiny, która jest sztywniejsza ale za to bardziej trwała. Ich wyroby widywane są na wystawach rękodzieła amatorskiego.

Pomysł na prezent

Okolicznościowy podarunek dla kogoś z bliskich można wykonać własnoręcznie. Zwykła drewniana kasetka zyskuje na wyglądzie, gdy naklei się na niej kolorowe akcenty. Trzeba kupić arkusz bibuły satynowej z nadrukowanymi kwiatami. Technika decoupage polega na tym, że kwiaty z bibuły odrywa się palcami, nanosi się je na powierzchnię przedmiotu i przytwierdza uniwersalnym klejem. Po wyschnięciu całość musi być pokryta bezbarwnym lakierem. Tak powstaje szkatułka na biżuterię, pudełko na herbatę albo miniaturowy kuferek na różne drobiazgi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *